فتوسل چیست؟

فتوسل از قطعات ایمنی یک آسانسور می باشد که وظیفه آن تشخیص موانع (از جمله انسان، اتومبیل و … ) در مسیر ورودی کابین می باشد.

فتوسل چیست؟

 

فتوسل از قطعات ایمنی یک آسانسور می باشد که وظیفه آن تشخیص موانع (از جمله انسان، اتومبیل و … ) در مسیر ورودی کابین می باشد. در صورتی که مانعی وجود داشته باشد درب آسانسور بسته نخواهد شد و کابین نیز حرکت نخواهد کرد. روش کار فتوسل آسانسور معمولا  به این شکل است که یک یا چند شعاع نوری از یک فرستنده (این فرستنده در یک سمت ورودی کابین نصب است.) ارسال می شود و گیرنده ای در سمت دیگر ورودی وجود دارد که اگر جسمی مانع از رسیدن این شعاع نوری به آن شود، عملا مدار کامل نخواهد بود و درب آسانسور بسته نمی شود.

فتوسل در دو نوع نقطه ای و پرده ای وجود دارد.

 فتوسل نقطه ای

نتیجه تصویری برای فتوسل نقطه ای

در فتوسل نقطه ای همان طور که از نامش پیداست ارسال شعاع نوری از یک نقطه انجام می شود که این موضوع باعث می گردد دقت کنترل کاهش بیابد. البته قیمت این نوع پایین تر می باشد. محل نصب فتوسل نقطه ای به صورت استاندارد در ارتفاع ۶۰ تا ۷۰ سانتی متری کابین (ازکف )می باشد.

وظیفه و روش کار فتوسل پرده ای مثل فتوسل نقطه ای می باشد با این تفاوت که تعداد زیادی مسیر نوری در عرض درب ایجاد می شود، در نتیجه دقت کنترل افزایش می یابد. محل نصب این وسیله بین لته های درب و بدنه کابین است پس باید دارای قطری حداکثر تا ۸ میلی متر باشد. این وسیله در دو مدل متحرک و ثابت ساخته می شود که مدل ثابت آن متداول تر است. به دلیل تعدد فرستنده و گیرنده، امکان خرابی آنها افزایش می یابد که می تواند بر روی عملکرد آسانسور تاثیر بگذارد؛ برای رفع این مشکل به کمک تله های نرم افزاری، فرستنده و گیرنده معیوب شناسایی شده، به طور اتوماتیک از مدار خارج می گردد. البته قیمت فتوسل پرده ای بیشتر می باشد.

:گروه فنی و مهندسی هیدرو فراز پارس

هیدرو فراز پارس مجری آسانسور و بالابرهای هیدرولیک

 

 

گروه فنی و مهندسی هیدرو فراز پارس  

هیدرو فراز پارس مجری آسانسور و بالابرهای هیدرولیک

مطالب مرتبط

    [تعداد رای های دریافتی :1 [امتیاز مطلب :9 از 10]
    شما نیز به این مطلب امتیاز دهید :

    تصاویر این صفحه
    تنظیمات