ریل آسانسور

ریل آسانسور یکی از مهمترین قطعات آن می باشد که چه از لحاظ امنیت و چه از نظر چگونگی عملکرد کلی آسانسور، دارای اهمیت خاصی است و در صورت ایجاد مشکل در ریل، کل عملکرد آسانسور با مشکل روبرو خواهد شد.

 

ریل آسانسور

ریل آسانسور یکی از مهمترین قطعات آن می باشد که چه از لحاظ امنیت و چه از نظر چگونگی عملکرد کلی آسانسور، دارای اهمیت خاصی است و در صورت ایجاد مشکل در ریل، کل عملکرد آسانسور با مشکل روبرو خواهد شد.

ریل های کابین محکم و از جنس فولاد می باشد. کابین به وسیله ابزاری به نام کفشک به این ریل ها متصل می شود . در طول مسیر ، این ریل ها از دو طرف به وسیله دو عدد روغن دان به صورت اتوماتیک روغن کاری می شوند
برای محکم کردن این ریل هابه بدنه چاه آسانسور از وسیله ای به نام براکت استفاده می شود . لازم به ذکر است در محل اتصال دو ریل به یکدیگر حتما قسمت نر و مادگی به صورت کامل به یکدیگر اتصال داشته باشند در غیر این صورت باعث خوردگی لاستیک کفشک ها می گردند.
وظیفه اصلی ریل های آسانسور هدایت کابین و قاب وزنه در آسانسورهای کششی بوده و وظیفه دوم ریلهای راهنمای کابین آسانسور ، مهار کابین آسانسور هنگام پاراشوت (ترمز اضطراری کابین) بوده بطوریکه وزن کل کابین و متعلقات آن به ریلهای راهنمای کابین (فقط) منتقل می گردد.
شاخه های ریل پنج متری بوده و برای هر شاخه ریل یک عدد پشت بند (fishplate) جهت اتصال به شاخه بعدی در نظر گرفته شده است ، سایزهای پشت بند منحصرا برای همان نوع مارک ریل ساخته شده است و پشت بند ریلهای مختلف قابل نصب بر یکدیگر نیستند.
 
تصویر مرتبط

نکات مهمی در مورد ریل های آسانسور:

 1. اگر ریل ابتدایی روی زمین کف چاه قرار گیرد با توجه باینکه ساختمان طبق عادت، در طول زمان مقداری نشست دارد، در اثر نشست و فشار وارده ریلهای آسانسور دچار قوس می شوند لذا باید دقت شود که در زمان نصب پایه ریل آسانسور فاصله مناسبی با کف چاه داشته و با زمین تماس نداشته باشد.
 2. در زمان حمل و جابجایی ریلها آنها را با فاصله از زمین رها نکنید
 3. حتما برای نگهداری ریلها از چوبهای جهار تراش یک اندازه و با فواصل نزدیک در زیر ریلها استفاده شود.
 4. ریلها را هیچگاه مستقیما" بر روی زمین قرار ندهید.
 5. از قرار دادن وسائل سنگین بر روی ریلها جدا" خودداری نمائید.
 6. گاهی ممکن است در اثر جابجایی و حمل ریلها، قسمت لبه های طرفین  دو سرریلها (شیارهای نر و ماده و لبه های ریل) دچار زدگی و زائده شود، این زائده ها باید بوسیله سوهان نرم و با دقت برطرف گردد. به طوریکه در زمان نصب ریلها بر روی هم هیچگونه شکافی در بین لبه ریلها وجود نداشته باشد.

 

گروه فنی و مهندسی هیدرو فراز پارس

هیدرو فراز پارس مجری آسانسور و بالابرهای هیدرولیک

 

 

مطالب مرتبط

  [تعداد رای های دریافتی :1 [امتیاز مطلب :9 از 10]
  شما نیز به این مطلب امتیاز دهید :

  تصاویر این صفحه
  تنظیمات

  یادداشت کاربران
  • وحید صادقی []

   0 0

   برای یه آسانسور 6 نفره چه ریلی مناسبه که کار بکنم
   آسانسور هیدرولیکیه

  درج یک یادداشت :

  نام کاربری :
  پست الکترونیکی :
  وب :
  یادداشت :
  کد امنیتی :
  8 + 5 = ?